چه کمپرسور بادی مناسب کار من است ؟

کمپرسور باد اسکرو - اسکروسازان

در این مطلب می خواهم در مورد این موضوع برایتان بگویم که چطور می توانیم یک کمپرسور متناسب با کارمان انتخاب کنیم ؟!

کمپرسور باد مناسب کار :

به طور کلی وظیفه اصلی کمپرسور تهیه هوای فشرده برای انجام بعضی از کارها و یا راه اندازی ماشین آلات صنعتی هست. معمولا وقتی ما می خواهیم یک دستگاه کمپرسور تهیه کنیم با ۲ سوال روبه رو می شویم یکی فشار باری و دیگری حجم هست.

تماس با کمپرسورسازی اسکروسازان

قطعا هرچه تعداد دستگاه هایی که هوای فشرده مصرف می کنند بیشتر باشد آن موقع کمپرسور با ظرفیت و حجم بالاتری نیاز داریم.

به طور مثال می توانم بگویم که یک دستگاه فرز cnc می تواند یک کمپرسور ۲۵۰ لیتری برایش مناسب باشد. یا برای هر یک میلیمتر نازل دستگاه سندبلاست یک کمپرسور ۵۰۰ تا ۷۵۰ لیتری برایش مناسب است.

حالا اگر شما جزء افرادی هستید که به تازگی کار جدیدی را شروع کرده اید و یا یک دستگاه جدیدی را گرفته اید و نمی دانید دقیقا چه کمپرسور بادی را تهیه کنید بهتر است که از شرکت یا فروشگاهی که دستگاه کمپرسور را گرفته اید سوال کنید.

آنها به راحتی می توانند به شما کمک کنند که برای دستگاهی که شما دارید چه ظرفیت کمپرسور بادی ( پیستونی یا اسکرو ) می تواند مناسب باشد.

یا راه دیگر هم به این شکل هست که از فروشنده دستگاه کمپرسور بخواهید که کارشناس برای شما بفرستد تا بتواند برای شما برآورد کند چه ظرفیت کمپرسوری را شما باید تهیه کنید.

۲ تا از رایج ترین کمپرسورهایی که در بازار موجود هست :

کمپرسور باد اسکرو - اسکروسازانکمپرسور باد ABAC ایتالیا ( پرقدرت و بادوام ) - بسیار کم صدا - اسکروسازان

عملکرد کمپرسور هوا پیستونی و اسکرو تقریبا به یک شکل هست . مهمترین تفاوتی که این کمپرسورها با هم دارند یعنی کمپرسورهای پیستونی و اسکرو می تواند پروسه فشرده سازی هوا باشد.

به طور مثال در کمپرسورهای پیستونی این هوای مکش شده داخل هواساز بوسیله جابه جایی پیستون ها، هوا فشرده می شود و هوا وارد مخزن می شود .

ولی در مورد کمپرسورهای اسکرو این هوای مکش شده داخل ایرند بوسیله چرخش ۲ تا روتور که به شکل مارپیچ هستند این هوا فشرده می شود و وارد مخزن می شود.

سوال : مخزن کمپرسور چقدر زمان می برد تا پر شود ؟

اینکه مخزن کمپرسور در چقدر طول می کشد تا پر شود بستگی به واحد هواساز شما دارد هرچه هواساز شما نسبت به مخزن بزرگتر باشد این زمان کوتاه تر هست.

به طور مثال اگر ما بخواهیم فشار باری ۸ را در نظر بگیریم یک کمپرسور پیستونی از زمان خالی بودنش ( در واقع می توانم بگویم که یک کمپرسور با ظرفیت ۵۰۰ لیتری از زمان خالی بودنش بخواهد به فشار باری ۸ بار برسد حدودا ۸ تا ۹ دقیقه زمان می برد ولی در حین کار از فشار باری ۶ تا ۸ بار این زمان به ۲ دقیقه می رسد.

آسان ترین روش محاسبه حجم هوادهی هواساز کمپرسور پیستونی :

یک نکته اساسی و مهمی که باید به آن توجه کنی این هست که هیچ وقت سایز هواساز کمپرسور پیستونی خودت را دقیقا برابر میزان هوای مورد نیاز ماشین آلاتی که داری مشخص نکنی !
متاسفانه خیلی از افراد دچار این اشتباه می شوند که به طور مثال وقتی یک دستگاه پنوماتیک دارند که میزان هوای مصرفی آن ۵۰۰ لیتر هست، دقیقا کمپرسور پیستونی سفارش می دهند که سایز هواساز آن هم ۵۰۰ لیتری هست…

می دانی با این کار چه مشکلی پیش می آید ؟

از آنجایی که کمپرسور پیستونی برخلاف کمپرسور اسکرو نمی تواند به صورت مداوم روشن باشد و باید مدت زمان مشخصی استراحت کند تا دوباره خنک شود.
در این حالت کمپرسور پیستونی که داری باید به طور مداوم روشن بماند که موجب استهلاک شدید و خراب شدن کمپرسور باد می شود.

به راحتی سایز هواساز کمپرسور پیستونی را خودت مشخص کن !

با فرمول ساده ای که به تو یاد می دهم خودت می توانی خیلی دقیق و ساده سایز هواساز کمپرسور که قصد خرید آن را داری تعیین کنی…
برای این کار باید میزان هوای مورد مصرف ماشین آلاتی که داری را تقسیم بر عدد ۰٫۶ کنی .
برای مثال : فرض کن ماشین آلاتی که داری ۶۰۰ لیتر در دقیقه هوا مصرف می کند که با فرمول زیر می بینی که باید سایز هواساز کمپرسور پیستونی را ۱۰۰۰ لیتری در دقیقه سفارش بدهی.
یعنی عدد ۶۰۰ تقسیم بر ۰٫۶ برابر با ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه می شود.

چطور می توانی از سایز استاندارد مخزن ذخیره هوا کمپرسور پیستونی خود اطمینان حاصل کنی ؟

شرکت BOGE آلمان، حجم مخزن ذخیره هوا برای کمپرسور پیستونی را برابر حجم تولید هوای هواساز کمپرسور پیستونی قرار می دهد.

با توجه به آنچه گفته شد، در مثال قبلی حجم مخزن ذخیره هوای فشرده ۱۰۰۰ لیتر خواهد بود .

به این نکته توجه کن که هر چقدر که حجم مخزن کمپرسور کوچک باشد تعداد دفعات روشن و خاموش شدن الکتروموتور بیشتر می شود.
[/av_textblock]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
اسکروسازان | کمپرسور باد | کمپرسور هوا