اسکروسازان | کمپرسور باد | کمپرسور هوا

چگونه بهترین درایر را انتخاب کنید ؟ ( درایر تبریدی یا درایر جذبی )

یکی از سوالاتی که همیشه پرسیده می شود این است که چگونه یک رطوبت گیر هوای فشرده را انتخاب کنیم؟ در اینجا ما همه اطلاعاتی که باید درباره درایر تبریدی و جذبی داشته باشید را در اختیارتان قرار می دهیم تا بتوانید بهترین درایر را انتخاب کنید.

یکی از مهمترین واحدهای سیستم هوای فشرده، رطوبت گیر یا خشک کن هوا هست. اگر شما قصد تولید هوای فشرده برای تجهیزات پنوماتیک و بادی را دارید و به همین دلیل از کمپرسور استفاده می کنید، شما نیاز به درایر دارید تا مانع زنگ زدگی و پوسیدگی در ماشین آلات شود.

لازم به توضیح است که در خیلی از صنایع مانند صنایع رنگ – غذایی – شیمیایی و … به هیچ عنوان نباید در هوای فشرده، رطوبت باشد.

 

 

چرا باید از درایر هوا ( Air Dryer ) برای کمپرسور استفاده کنید؟

درایر هوا که به آن خشک کن نیز می گویند، وظیفه از بین بردن رطوبت موجود در هوا را به عهده دارد. که از این طریق از پوسیده شدن و زنگ زدن ابزارها، ماشین آلات گران قیمت، لوله ها و اتصالات جلوگیری می شود.

 

چرا در سیستم هوای فشرده، آب وجود دارد؟

از آنجاییکه نحوه عملکرد کمپرسور بدین صورت است که مقدار زیادی از هوا را مکش می کند و فشار هوای وارد شده در مقایسه با فشار هوا محیط ۷ برابر می باشد و همانطور که می دانید هوای محیط همیشه شامل مقداری آب است که به شکل بخار هست. نکته قابل توجه این است که هوای محیط می تواند فشرده شود ولی آب قابلیت فشرده شدن را ندارد.

برای درک بهتر مطلب گفته شده به این مثال توجه کنید اگر کمپرسور حجم هوا ۷ متر مکعب را مکش کند و شروع به فرآیند فشرده سازی کند در نهایت آن را تبدیل به ۱ متر مکعب هوا با فشار ۷ بار می کند.

۷ متر مکعب هوا که داخل شد شامل آب است که بعد از طی مراحل فشرده سازی، حجم آن به میزان ۱ متر مربع رسیده اما حجم آب هیچ گونه تغییری نکرده است چونکه مایعات قابلیت فشرده شدن را ندارند. یعنی حجم آبی که در ۷ متر مکعب هوا است، در حال حاظر در ۱ متر مکعب هوا می باشد، مقدار آب در مقیاس حجم افزایش یافته است.

با افزایش دما، هوا قابلیت بیشتری برای حفظ آب در خود را دارد. و با کاهش دما، قابلیت هوا برای حفظ رطوبت کمتر می شود . به این صورت آب از هوا تفکیک می شود.

لازم به توضیح است که هنگامیکه هوا از کمپرسور بیرون می آید ۲۰ – ۳۰ درجه گرم تر از هوای محیط می باشد. با گذشت زمان هوا درون مخزن سرد می شود و بخار آب که در هوا وجود دارد، به مایع تبدیل می شود و در مخزن جمع می گردد.

پمپ باد

چگونه هوای فشرده را خشک کنید؟

ما در اینجا برای خشک کردن هوا چندین روش را برای شما توضیح می دهیم.

کاهش دما و مجدد گرم کردن هوا :

همانگونه که می دانید وقتی دما کاهش پیدا می کند بخار آب به آب تبدیل می شود. حال آن را تفکیک می کنید و دوباره گرم کردن هوا، آن را خشک می کنید این عملیات در خشک کن تبریدی ( یخچالی ) صورت می پذیرد.

جذب شیمیایی :

آب که در هوای فشرده وجود دارد از طریق شیمیایی در مجاورت مواد جذب کننده شیمیایی قرار گرفته و زمانیکه آب در مواد شیمیایی حل شود در نهایت آب و مواد از دستگاه بیرون می آید.

جذب سطحی :

آب به سطح مواد ( جاذب سطحی ) یا مواد جاذب سطحی قابلیت دوباره تجدید شدن را دارند و به منظور دفع کردن آب این فرآیند درایرهای خوبی سطح اتفاق می افتد.

 

خشک کن (رطوبت گیر) یخچالی – تبریدی (Refrigerant compressed air Dryer )

اصول کار درایر تبریدی یا  یخچالی بدین صورت است که درون خشک کن ( رطوبت گیر ) یک یخچال کوچک قرار گرفته است دمای هوای فشرده را تا ۳ درجه سانتیگراد کاهش می دهد. همانطور که قبلا توضیح داده شده است در دمای پایین بخار به آب تغییر شکل می دهد و از هوا تفکیک می شود بعد هوا که مجدد گرم می شود تا به دمای محیط برسد در این وضعیت هوا دمای بالاتر از ۳ درجه آبی درون خود ندارد.

 

درایر جذبی چیست و چگونه عمل می کند ؟ ( Desiccant Air Dryer  )

اصول کار در درایر جذبی ( دسیکانت ) بدین صورت است که با استفاده از موادی که جذب کننده هست آب موجود در هوا را به خود می کشد. یعنی آب به سطح این مواد جذب کننده می چسبد نکته قابل توجه این است که بعد از گذشت زمانی ممواد جذب کننده مجدد احیا می شوند که این فرآیند به صورت خود به خود بوسیله درایر انجام می شود. درایر، هوای داغ و خشک را به مواد جذب کننده می برد تا در آنجا آب را از هوا تفکیک کند.

 

بهترین انتخاب درایر چیست ؟ ( درایر جذبی یا درایر تبریدی )

یکی از متداول ترین سوالاتی که مطرح می شود این است که کدام یک از درایر ها را انتخاب کنند ؟

به طور کلی اینکه شما بخواهید درایر جذبی و یا تبریدی را انتخاب کنید رابطه مستقیمی با دمای هوایی دارد که سیستم در آنجا مشغول فعالیت است. ولی اغلب اوقات درایر تبریدی جوابگوی نیاز شماست.

درایر تبریدی قابلیت از بین بردن آب از سیستم را تا دمای ۳ درجه سلسیوس را دارد. تا وقتیکه دما کمتر از ۳ درجه نباشد هیچ مشکلی از نظر وجود آب برای سیستم بوجود نمی آید. اما اگر سیستم هوا فشرده که شما از آن استفاده می کنید در محیط سردتر یا در فضای باز باشد که دمای محیط کمتر از ۲ درجه برود درایر سیکانت را باید انتخاب کنید تا پاسخگوی نیاز کاری شما باشد.

 

به چه نکاتی در انتخاب درایر باید توجه کنید ؟

برای اینکه بتوانید بهترین و مناسیب ترین خشک کن با توجه به نیاز کاریتان انتخاب کنید باید به این نکات خوب توجه کنید.

حجم هوا – حداکثر فشار و نوع درایر تبریدی و یا درایر جذبی.

لازم به ذکر است که درایرهای تبریدی از نظر قیمت و مصرف انرژی اقتصادی تر هست. فقط قیمت خرید و هزینه مصرف برق تنها هزینه شما نیستند، هزینه های پنهان دیگری در خرید درایر هست:

افت فشار در سیستم :

درایر ها به طور عادی موجب کاهش فشار تا ۰٫۳ bar هستند به عبارتی باید کمپرسور خود را در فشار بالاتری تنظیم کنید. که در نهایت باعث مصرف بیشتر برق می شود.

اگر قصد خرید درایر جذبی را دارید، به این نکته توجه کنید که چگونه و به چه روشی فرآیند احیا صورت می پذیرد اگر پروسه احیا مواد جذب کننده از طریق هوای فشرده انجام می گیرد یعنی ۱۵% تا ۲۰% از حداکثر ظرفیت درایر تلف می شود.

پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید : درایر تبریدی ( رطوبت گیر برای خشک کردن هوای کمپرسور ) چیست ؟

 

خروج از نسخه موبایل