چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند و تفاوت بین کیفیت کمپرسورهای اسکرو چیست؟

کمپرسور باد اسکرو - اسکروسازان

قبل از آنکه بخواهیم درباره عوامل تاثیر گذار بر کیفیت کمپرسور اسکرو صحبت کنیم. در ابتدا نیاز است که توضیح مختصری درباره نحوه عملکرد کمپرسور و اجزای تشکیل دهنده آن بدهیم تا یک شناخت کلی نسبت به کمپرسور اسکرو داشته باشیم.

کمپرسور اسکرو چگونه کار می کند؟

کارکرد کمپرسور اسکرو اینگونه است که هوا یا گاز بوسیله رتورهایی که در درون سیلندر هست به جریان می افتد .

رتورهای کمپرسور اسکرو مثل پیچ های چند راهه ای بوده که به شکل نر و ماده در داخل یکدیگر می چرخند و با حرکت خود گاز یا هوا را به طرف جلو می برند .

که در نهایت موجب بوجود آمدن خلا و ورود مداوم گاز به داخل کمپرسور می شود و با کمتر شدن فاصله بین ملکول های گاز موجب افزایش فشار آن می شوند.

فاصله بین رتورها و بدنه بایستی ناچیز باشد چونکه اگر فاصله زیاد باشد باعث نشتی درونی می شود که در نهایت باعث کمتر شدن کارایی و عملکرد کمپرسور  می شود و از طرف دیگر میزان حرارت زیاد می شود .

هوای محیط اطراف به درون کمپرسور کشیده می شود و در آنجا بین چرخنده ( روتورها) و پوسته به دام می افتد و در برخورد با نر و مادگی روتورها با همدیگه هوا در طول کمپرسور پیش رفته و آرام آرام حجمش کاهش پیدا می کند و از دستگاه بیرون می رود به طور کلی و خلاصه در یک جمله می توان گفت هوا محیط وارد کمپرسور اسکرو می شود و متراکم شده و در آخر از دستگاه بیرون می رود.

چگونه تشخیص بدهیم کمپرسور اسکرو درجه ۱ است یا درجه ۲ ؟

بهترین و معتبرترین مارک های واحد هواساز کمپرسور اسکرو (Airend) به شرح زیر می باشد:
روتور کمپ (ROTORCOMP) ساخت کشور آلمان، ترمومکانیکال |(TMC) ساخت کشور ایتالیا، ارزن (AERRZEN) ساخت کشور آلمان، وی ام سی (VMC) ساخت کشور ایتالیا.
تمامی این مارک ها ساخته شده توسط شرکت های معتبر دنیا می باشد.

ایرادات و مشکلات هواساز های کمپرسور اسکرو را بشناسید :

اکثر مشکلاتی که برای هواساز کمپرسور های اسکرو بوجود می آید به دلیل این است که مواردی که در هنگام مونتاژ کردن کمپرسور اسکرو باید رعایت کرد و به نکات مهمی که باید حتما آن را در نظر گرفت توجه کافی نمی شود.
در این جا به چند مورد از علت هایی که موجب خرابی هواساز می شود اشاره می کنیم.
-شفت و فولی الکتروموتور و هواساز که در تمام محور های سه گانه X – Y – Z هم راستا قرار نگرفته است.
-دور چرخش شفت هواساز به صورت اشتباه محاسبه شده است.
-گاهی اوقات ممکن است به علت ساختار شاسی و ستون های ساختار بدنه کمپرسور اشتباه باشد که در نتیجه بعد از گذشت یکسال، هم راستایی شفت الکتروموتور و هواساز از بین می رود و باعث می شود که نیروی خیلی زیادی در محور Z بر روی شفت هواساز ایجاد شود که در نهایت موجب انحراف شفت و خراب شدن پکینگ ها و روغن ریزی هواساز می شود.

کمپرسور باد اسکروسازان

چگونه می توان از انتخاب صحیح مدل هواساز اسکرو توسط شرکت سازنده دستگاه اطلاع پیدا کنیم؟

مارک های هواساز اسکرو شامل یک نام و یک شماره می باشد. به عنوان مثال: هواسازهای ROTORCOMP با نام EVO ایو شناخته می شود.
بر طبق میزان حجم هوایی که تولید می کنند سایزبندی می شوند به صورت EVO3 – EVO6 – EVO9 – EVO15- EVO28.
هر یک از این مدل هایی که در بالا به آن اشاره کردیم دارای یک جدول مشخصات است که در آن حداکثر حجم هوایی که هواساز می تواند تولید کند و حداکثر با چه الکتروموتوری کار می کند را نشان می دهد. علاوه بر این هر یک از مدل ها دارای یک گراف فنی می باشد که مشخص می کند با چه دور گردشی چه حجم هوایی تولید می شود.

کمپرسور اسکرو
چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند و تفاوت بین کیفیت کمپرسورهای اسکرو چیست؟

مدل های مختلف ایرند های ROTORCOMP

نام مدل حداکثر قدرت الکتروموتور حداکثر حجم هوای قابل تولید حداکثر حجم هوای قابل تولید وزن تقریبی
EVO 2 ۱۱ kw – ۱۵ hp ۱٫۶ m3/min ۱۵ Bar ۱۵ Kg
EVO 3 ۱۸٫۵ kw – ۲۵ hp ۲٫۸ m3/min ۱۵ Bar ۲۱ Kg
EVO 6 ۳۷ kw – ۵۰ hp ۵٫۵ m3/min ۱۵ Bar ۴۵ Kg
EVO 9 ۵۵ kw – ۷۵ hp ۸٫۴ m3/min ۱۵ Bar ۶۸ Kg
EVO 15 ۹۰ kw – ۱۲۵ hp ۱۴٫۴ m3/min ۱۵ Bar ۱۲۶ Kg
EVO 28 ۱۶۰ kw – ۲۱۰ hp ۲۶ m3/min ۱۵ Bar

۲۶۹ Kg

چگونه متوجه شویم که واحد هواساز ( AIREND ) برای کمپرسور اسکرو کوچک نیست و یا با حداکثر دور کار نمی کند؟

همه هواسازها شامل یک گراف و یک جدول عملکرد می باشند که در این جداول مشخص شده است که هواساز برای تولید میزان مشخص از حجم هوا نیاز به چه الکتروموتوری دارد و با چه دوری به گردش در می آید.
لازم به توضیح است که می بایستی از فروشنده این گراف را در مورد هواساز کمپرسور بخواهید تا به شما نشان دهد. و همچنین اطلاعات دقیق در رابطه با اندازه دقیق قطر فولی الکتروموتور و هواساز را در اختیارتان قرار دهد.
که موجب می شود با در اختیار داشتن اطلاعات گراف هواساز متوجه شوید که آیا هواساز مناسبی برای کمپرسور انتخاب شده است یا خیر، و یا اینکه هواسازی که برای کمپرسور نصب شده است برای تولید هوا بایستی با حداکثر دور به گردش درآید.
برای درک بهتر این موضوع ما در اینجا به عنوان مثال گراف ایراند EVO9 را مورد بررسی قرار می دهیم.
در تصویر زیر که مشاهده می کنید دو جدول نمایش داده شده است جدولی که در بالا قرار دارد نسان دهنده دو محور است. محور افقی، دور هواساز را نمایان می کند و محور عمودی، حجم هوای تولید شده را نمایش می دهد.
جدولی که در پایین نمایش داده شده است نیز دارای دو محور می باشد که محور افقی، بیان کننده دور گردش هواساز بوده و محور عمودی نیز بر طبق میزان قدرت الکتروموتور و براساس کیلووات نمایش داده می شود. در این جدول همانطور که مشاهده می کنید منحنی های نیز قابل مشاهده است که هر کدام مربوط به یک فشار مشخص است.
در اینجا می خواهیم مثالی بزنیم فرض کنید می خواهیم کمپرسور اسکرو با الکتروموتور ۳۷ کیلووات را مورد بررسی قرار دهیم برای این کار کافی است که در جدول پایین یک خط افقی از روی قسمت الکتروموتور ۳۷ کیلووات رسم کنید تا منحنی فشار ۷ بار را قطع کند. حال کافی است از این نقطه یک خط به صورت عمود رسم کنید تا خط اریب در جدول بالا را قطع کند. و در آخر از این نقطه یک خط افقی بکشید تا محور عمودی که نشان دهنده حجم تولید هوا است را قطع کند.
حال این جدولی که نماینگر این مطلب است که با انتخاب یک الکترموتور ۳۷ کیلووات، در صورتیکه قطر فولی هواساز را به گونه ای انتخاب کنیم که هواساز اسکرو ۴۵۰۰ دور بزند، هوا دهی کمپرسور در فشار ۷ بار ۴،۶ متر مکعب در دقیقه خواهد بود.

چگونه تسمه کمپرسور اسکرو را تنظیم کنید ؟

برای پاسخ دادن به این سوال شما می بایستی با سازنده دستگاه تماس بگیرید تا اطلاعات کاملی را در رابطه با نحوه تنظیم تسمه الکتروموتور و هواساز را در اختیارتان قرار دهد.
به طور کلی دو روش برای تنظیم تسمه ( شل و سفت کردن ) تسمه وجود دارد.
روش اول : الکتروموتور روی یک صفحه لولا دار قرار گیرد
در این وضعیت الکتروموتور روی یک ورق متحرک و با سطح بزرگ قرار گرفته است. به مرور با گذشت زمان وزن الکتروموتور موجب تاب برداشتن این ورق می شود. که باعث می شود هم راستایی شفت و فولی الکتروموتور هواساز بهم بخورد و پس از یکسال صدای کمپرسور زیاد شده و احتمال پارگی تسمه ها افزایش پیدا می کند.

روش دوم: الکتروموتور ثابت باشد هواساز متحرک باشد
این روش بهترین روش برای تنظیم تسمه می باشد به علت اینکه در این وضعیت الکتروموتور روی شاسی ثابت بوده و AIREND روی یک صفحه نصب می شود. این صفحه با تنظیم پیچ ها می تواند روی ستون های شاسی بالا و پایین برود.
این روش در عملکرد خوب و بلندمدت کمپرسور بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید
اسکروسازان | کمپرسور باد | کمپرسور هوا