اسکروسازان | کمپرسور باد | کمپرسور هوا

تفاوت درایر تبریدی و تله آبگیر کمپرسور باد ( رطوبت گیر و خشک کن )

درایر تبریدی و تله آبگیر کمپرسور باد

چرا باید از تله آبگیر و درایر تبریدی استفاده کنم :

برای جلوگیری از بروز رطوبت در سیستم پنوماتیک باید از دستگاه های خشک کن ( رطوبت گیر ) استفاده کرد.
همانطور که می دانید در هوای فشرده همیشه مقداری رطوبت وجود دارد که در بعضی از خطوط تولیدی و مشاغل به هیچ عنوان نباید این رطوبت وجود داشته باشد.

کاربرد رطوبت گیر های صنعتی ( خشک کن ) در چه صنایعی است ؟

از جمله صنایع غذایی ، پزشکی ، دارویی و رنگ کاری و … چون می تواند مشکلاتی را بوجود بیاورد مثل خردگی و زنگ زده شدن جک های پنوماتیک و ابزارهای بادی و همین طور کیفیت پایین رنگ کاری، به خاطر همین باید از دستگاه تله آبگیر (water trap ) و درایر تبریدی (air dryer ) استفاده کرد.

حذف رطوبت در درایر تبریدی و تله آبگیر چقدر است ؟

همانطور که می دانید تله آبگیر یا واتر تراپ، تنها ۲۰ الی ۳۰ درصد رطوبت را می گیرد وبعد از نصب درایر تبریدی، به طور کامل رطوبت هوای فشرده کمپرسور باد شما گرفته خواهد شد.

آیا تمام درایرهای تبریدی قابلیت جذب رطوبت به طور ۱۰۰% دارند ؟

دقت کنید که درایر تبریدی که نقطه شبنم ۳+ درجه سانتی گراد داشته باشد می تواند به طور %۱۰۰ رطوبت هوای فشرده را بگیر، چنانچه نقطه شبنم بالاتر از این مقدار باشد باید گفت که درایر مورد نظر شما از کیفیت پایینی برخوردار بوده که نتیجه خوبی نمی توانید بگیرید.

نکته ای که باید در انتخاب درایر تبریدی توجه کنید این هست که ظرفیت درایر شما باید ۲۰ % از ظرفیت کمپرسور هوا شما بیشتر باشد.

تله آبگیر ( water trap ) :

واتر تراپ ها یک مخزن کوچکی هست که وظیفه جذب رطوبت هوای فشرده را دارد و به این صورت که از یک سمت هوا وارد تله آبگیر و پس از جذب رطوبت از سمت دیگر خارج می شود و رطوبت جذب شده هم به صورت اتوماتیک از زیر دستگاه خارج می شود.
تله آبگیر هم در واقع بوسیله یک بوشن مغزی به شیر خروجی کمپرسور باد وصل می شود. در هنگام نصب دستگاه حتما دقت کنید که دستگاه طبق فلشی که روی دستگاه تله آبگیر نشان داده شده است، نصب شود.
همانطوری که گفتیم تله آبگیر تنها ۲۰ الی ۳۰ % رطوبت را می گیرد. زمانیکه ما بخواهیم به طور کامل رطوبت گرفته شود باید از دستگاه درایر تبریدی (air dryer ) یا خشک کن استفاده کنیم .

درایر تبریدی و تله آبگیر کمپرسور باد

نحوه استفاده از درایر تبریدی ( air dryer ) :

زمانیکه دستگاه را در محل مناسب خودش قرار دادید حدود ۴ ساعت بعد می توانید از این دستگاه استفاده کنید و دستگاه را روشن کنید.
حتما دقت کنید که در حدود۵۰ الی ۶۰ سانتی متر اطراف درایر تبریدی، فضای باز وجود داشته باشد و لوله های مورد استفاده در لوله کشی ورودی و خروجی درایر باید حتما از نوع ضد زنگ و یا PVC باشد دارای استاندارد باشد.
دمای اتاق درایر تبریدی باید بین ۷ الی ۴۵ درجه سانتی گراد باشد. نکته قابل توجه در مورد درایر تبریدی اسکروسازان می توانم بگویم این هست که گازی که در درایر تبریدی این شرکت استفاده شده است از نوع R 134 هست که میزان تحمل بیشتری را به درایر تبریدی ما می دهد تا در شرایط نامطلوب بتواند عملکرد خودش را ثابت نگه دارد.
در هنگام روشن کردن دستگاه حتما اول درایر را روشن کنید و حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بعد کمپرسور باد را روشن کنید و موقع خاموش کردن دقیقا بالعکس این کار را انجام دهید.

درایر تبریدی ( REFRIGRATOR AIR DRYER )

درایر تبریدی و تله آبگیر کمپرسور باد

۲۱ ویژگی و مزیت مهم درایر تبریدی اسکروسازان :

زمان تعویض فیلترهای درایر تبریدی :

زمان تعویض این فیلترها هم تقریبا می توانم بگویم بین ۶ الی ۸ ماه و یا ۵۰۰۰ ساعت است.

Exit mobile version