کمپرسور هوا

۸ دروغی که فروشندگان کمپرسور هوا چینی به شما می گویند و دوست ندارند بدانید !

تا حالا شده برای خرید کمپرسور پیستونی به چند تا شرکت زنگ زده باشی و یکی از آنها که به تو پیشنهاد کرده که کمپرسور چینی بگیری چون قیمتش پایین تر هست و تو ممکنه وسوسه شده باشی که کمپرسور چینی بخری اما در کل مدت زمان صحبت کردن سعی می کند .

 این ۸ دروغ از تو پنهان می کند چون اگر بفهمی یک درصد جای شک باقی نمی ماند که خریدن کمپرسور چینی حماقت هست .

اگر اون ۸ دروغ بدانی که پول خودت را نجات دادی اما اگر ندانی او توانسته که پول تو را بدست بیاره ! در عین حال که یک جنس بی کیفیت به تو داده که سریع تر از هر کمپرسور دیگه ای خراب می شود و خراب شدن آن یعنی درگیری دوباره برای تو و خط تولیدت خوابیده و آن روز از دست دادن و خسارات های جانبی که تو فقط از خراب شدن کمپرسور می بینی .

اما آن ۸ دروغ چیه ! اگه زمان تلفن صحبت کردن با هر کدام از آنها اشاره کنی سعی می کنن سریع تلفن قطع کنن و یا تو رو یه مشتری ندانند چون می دانند که تو نباید اینها رو می دانستی …

 

 

پیشنهاد من این است که :

اگر نوع کاری که انجام میدهی برات خیلی مهم و با ارزش هست و حتی نمی توانی یک روز رو برای خراب شدن کمپرسور از دست بدهی حتما حتما باید کمپرسور هوا ایتالیایی یا آلمانی بخری …

من به دلیل بی کیفیت بودن کمپرسور باد چینی و لوازم جانبی ارزان و نامرغوبی که دارد به هیچ عنوان خرید کمپرسور چینی توصیه نمی کنم .

 

 

۸۵% از شرکت های سازنده کمپرسور باد برای اینکه در بازار رقابتی بتوانند به راحتی کمپرسور باد را بفروشند …

از لوازم اصلی و جانبی ارزان تری استفاده می کنند که کیفیت خوبی ندارد و هم اینکه دقت کمتری در هنگام مونتاژ کردن اجزای کمپرسور می کنند که زمان مونتاژ کردن خود را پایین بیاورند ، برای اینکه هزینه ساخت کمپرسور هوا کاهش یابد و ارزان تر در بازار بفروشند .

کمپرسورهای چینی اصولا ظاهر و شکل کلی کمپرسور خود را شبیه کمپرسور ایتالیایی درست می کنند ولی با کمی دقت متوجه تفاوت هایی که در جزئیات ظاهری هواساز ایتالیایی و چینی وجود دارد می شوید .

لازم به توضیح است : موارد و جزئیاتی وجود دارند که به هیچ عنوان از روی ظاهر نمی توان تشخیص داد و حتما نیاز هست یک کارشناس آن را بررسی کند . مثلا تشخیص اینکه آیا ضخامت ورق مخزن استاندارد است ؟ نازک بودن ضخامت ورق مخزن فقط با وزن کردن مخزن مشخص می شود .

و یا روغن ریزی واحد بلوک سیلندر ( واحد هواساز ) کمپرسور چینی از روی ظاهر اصلا مشخص نیست چون کمپرسور نو هست و تا حالا روشن نبوده که برای مدتی کار کند و دچار روغن ریزی شود و خیلی از موارد دیگه … ، شما بعد از اینکه کمپرسور چینی را خریدید متوجه این موضوع می شوید که دیگه خیلی دیر شده است !

 

 

اولین نکته که هنگام خرید کمپرسور باد باید به آن توجه کنید :

کمپرسور چینی اصولا برای استفاده و مصرف دائمی و کارخانه های صنعتی که نیاز زیادی به هوای فشرده دارند مناسب نیستند چون اصلا برای اینکارها طراحی و ساخته نشدند. به علت آلیاژ نامرغوبی که هواساز ( بلوک سیلندر ) چینی دارد خیلی زود شاتون ها شکسته می شوند و سیلندر و پیستون دچار گیرپاژ می شود .

پیشنهاد اسکروسازان :  چگونه فشار کمپرسور اسکرو را با PLC تنظیم کنیم ؟

 

 

دومین نکته که هنگام خرید کمپرسورهوا باید به آن توجه کنید :

واحد هواساز ( بلوک سیلندر ) کمپرسورهای چینی صدای خیلی زیادی دارند که باعث آلودگی صوتی میشه و همین صدای زیاد باعث می شه راندمان و کارایی کارکنان و افرادی که مشغول کار کردن هستند به شدت پایین بیاید .

 

 

آیا می دانید کار در محیط پر صدا منجر به ناشنوایی دائمی می شود !

آلودگی صوتی در محل کار تاثیرات مخربی برای تمام افراد دارد ، هر روز تعدادی از سلول ‌های شنوایی در اثر مواجهه با صدای زیاد در محیط کار از بین می‌ روند

هرگاه کارگر یا کارمندی احساس کند که افت شنوایی پیدا کرده، دیگر خیلی دیر شده است، زیرا سنگینی گوش یا ناشنوایی حاصل از سر و صدا غیرقابل جبران است.

سردردهای مزمن، ناراحتی های معده ،خستگی مفرط و غیرعادی، کاهش مقاومت بدن در مقابل آسیب ‌ها و آسیب‌ پذیری بسیار شدید در مقابل بیماری های قلبی و عروقی ، بی صبری، تحریک ‌پذیری، استرس ، عدم تمرکز و دشواری در برقراری ارتباط در محیط کار نیز از عوارض آلودگی صوتی است.

آلودگی صوتی می‌ تواند امنیت کارگران و کارمندان را به طور جدی به خطر اندازد، زیرا نمی ‌گذارد که آن ها صدای مشکوک دستگاه‌ ها، فریاد کمک خواهی همکاران و حتی صدای آژیر خطر کارخانه را بشنوند و به موقع اقدامات لازم را به عمل آورند. در این نوع محیط‌ها است که خسارات مالی و جانی جبران ‌ناپذیر به وجود می ‌آید. همچنین صدای زیاد از حد، تمرکز را کاهش داده و کیفیت کار را به نحو چشمگیری پایین می ‌آورد.

 

 

سومین نکته که هنگام خرید پمپ باد باید به آن توجه کنید :

بلوک سیلندر ، واحد هواساز کمپرسور چینی خیلی زود به روغن ریزی می افتد که باعث تخلیه روغن از کارتل شده و روغن به شاتون و پیستون نرسیده و باعث شکستن آنها خواهند شد و سریع از کار می افتد …

 

 

چهارمین نکته هنگام خرید کمپرسور باید به آن توجه کنید:

اگر دقت کنید می بینید که در زیر مخزن کمپرسور هوا فشرده اصلا شیر تخلیه آب نصب نشده است و فقط از یک درپوش یا کورکن استفاده شده است .

از آنجاییکه درون مخزن کمپرسور آب انباشته می شود باید کمپرسور مجهز به شیر تخلیه آب باشد تا کاربر بتواند هر روز آن را باز کرده و آب جمع شده داخل مخزن را خارج کند. این شیر تخلیه باید در زیر مخزن نصب شود.

۸۰% از شرکت های ارائه کننده کمپرسور برای اینکه هزینه های خود را کاهش دهند به جای قرار دادن شیر تخلیه در زیر مخزن کمپرسور از یک درپوش یا کورکن استفاده می کنند که کاربر برای باز کردن آن باید از آچار استفاده کند که بسیار دیده شده است که در زمان باز کردن درپوش حادثه ای اتفاق افتاده است چون زمانیکه پیچ به آخرین دنده برسد ناگهان با فشار باد به بیرون پرتاب می شود و به صورت و بدن اپراتور برخورد کرده و باعث حادثه ناگوار خواهد شد .

می توانی همین الان بروی و ببینی زیر مخزن کمپرسور باد که داری آیا شیر تخلیه آب هست یا فقط یک کورکن و درپوش ساده هست ؟ کورکن و یا درپوش به مرور که با آچار باز و بسته می شوند هرز می شوند .

پیشنهاد اسکروسازان :  درایر تبریدی – رطوبت گیر و خشک کن هوا ( REFRIGERANT AIR DRYER )

همونطور که می دانید هوای محیط وقتی بوسیله هواساز مکش می شود بعد از فشرده سازی و متراکم شدن مقداری آب در انتهای مخزن جمع می شود که هر روز باید آب انباشته شده در مخزن خالی شود تا موجب پوسیدگی و خوردگی اتصالات و لوله ها نشود .

در چند مورد دیده شده که متاسفانه اپراتور در پایان روز برای تخلیه آب انباشته شده در مخزنی که درپوش داشته به علت فشار موجود در مخزن ، درپوش با شدت زیاد به چشمش برخورد کرده و موجب نابینا شدن آن شده است .

 

 

پنجمین نکته هنگام خرید کمپرسور هوا فشرده باید به آن توجه کنید :

متاسفانه ۸۷% از کمپرسورسازها از ورق با ضخامت نازک و جوشکاری ضعیف برای مخزن استفاده می کنند . زمانیکه ضخامت ورق استاندارد نباشد و جوشکاری خیلی تمیز و خوبی نداشته باشد ،از آنجاییکه در مخزن همیشه آب وجود دارد ( حتی با تخلیه کردن آب روزانه ) به مرور مخزن از درون دچار خوردگی و زنگ زدگی میشه که منجر به سوراخ شدن و ترکیدن مخزن می شود که خیلی خطرناک هست . پس حتما باید ضخامت ورق استاندارد باشد و جوشکاری اصولی و تمیزی داشته باشد که با خیال راحت از آن استفاده کنید .

 

 

ششمین نکته هنگام خرید کمپرسور هوا باید به آن توجه کنید:

۷۰% از شرکت های ارائه کننده کمپرسور برای اینکه کمپرسور ارزان تری در بازار عرضه کنند از لوازم برقی استفاده می کنند که کیفیت خوبی ندارد و نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که باید در کنتاکتورها از پلاتین های مسی با ضخامت استاندارد استفاده شود که متاسفانه از پلاتین های مسی با ضخامت نازک تر یا پلاتین های آلومینیومی با روکش مسی استفاده می کنند که هزینه های خود را کاهش دهند و در نهایت ارزان تر بفروشند .

 

 

هفتمین نکته هنگام خرید کمپرسور باد باید به آن توجه کنید:

در تابلو برق ها برای اتصالات برق باید از کابلشو استفاده کرد که زمانیکه کمپرسور شما روشن است بخاطر لرزشی که دستگاه و الکتروموتور دارد سرسیم ها از محل اتصال شل می شود و دچار اتصالی می شود .

اما بعضی از کمپرسورسازها از کابلشو استفاده نمی کنند برای اینکه کمپرسور با قیمت کمتری در بازار عرضه کنند هرچند قیمت این کابلشوها خیلی کم است ولی در زمان مونتاژ کردن کمی زمانبر است برای اینکه زمان مونتاژ کمتر کنند و در نهایت بهای تمام شده کمپرسور کم شود از کابلشو استفاده نمی کنند .

 

 

هشتمین نکته هنگام خرید کمپرسور باد باید به آن توجه کنید:

از دیگر علتهای کمپرسور ارزان در بازار ، استفاده از الکتروموتورهای ارزان قیمت تر می باشد . تفاوت الکتروموتور خوب و بد در استفاده از سیم مسی نازک تر و مقدار سیم کمتر از حد استاندارد است که مصرف برق را افزایش می دهد و سریعتر مستهلک می شود و یا اینکه از سیم آلومینیومی که روکش مسی دارد استفاده می کنند که به راحتی قابل تشخیص نیست .

از طرفی ممکن است پلاکی که روی الکتروموتور نصب شده و بیانگر مشخصات الکتروموتور بوده واقعی نباشد و اطلاعات به نحوه صحیحی نشان داده نشده باشد به طور مثال ممکن است روی پلاک قدرت ۴hp  نوشته شده باشد در حالی که قدرت واقعی ۳hp است و می بینید که هنگام کار کردن الکترموتور خیلی زود داغ می کند .

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *