کمپرسور اسکرو

چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند و تفاوت بین کیفیت کمپرسورهای اسکرو چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم درباره عوامل تاثیر گذار بر کیفیت کمپرسور اسکرو صحبت کنیم. در ابتدا نیاز است که توضیح مختصری درباره نحوه عملکرد کمپرسور و اجزای تشکیل دهنده آن بدهیم تا یک شناخت کلی نسبت به کمپرسور اسکرو داشته باشیم.

 

کمپرسور اسکرو چگونه کار می کند؟

نحوه عملکرد کمپرسور اسکرو به این صورت است که هوا یا گاز از طریق رتورهایی که در داخل سیلندر نصب شده اند به حرکت در می آیند .
رتورهای کمپرسور اسکرو شبیه پیچ های چند راهه ای هستند که به صورت نر و ماده در داخل یکدیگر می چرخند و با چرخش خود گاز یا هوا را سمت جلو هدایت می کنند.
در نتیجه باعث بوجود آمدن خلا و ورود مستمر گاز به درون کمپرسور می شود و با کاهش فاصله میان ملکول های گاز باعث افزایش فشار آن می شوند.
فاصله بین رتورها و بدنه بایستی بسیار کم باشد زیرا در صورتیکه این فاصله زیاد باشد موجب نشتی داخلی می شود که در نتیجه باعث کاهش راندمان جریان کمپرسور و افزایش درجه حرارت می شود.
در این کمپرسور با چرخش روتور فضایی با فشار منفی در ورودی کمپرسور به وجود آمده و اجازه می دهد هوا به داخل محفظه کمپرسور وارد شود .
هوای ورودی به کمپرسور بین چرخنده ( روتورها) و پوسته محبوس شده و با درگیر شدن نر و مادگی روتور با یکدیگر هوا در طول کمپرسور پیش رفته و تدریجاً از حجم آن کاسته و از کمپرسور خارج می شود . هوا بدین طریق بطور مداوم از ورودی گرفته شده و متراکم می گردد و پس از متراکم شدن از آن خارج می شود
پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید : چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند؟
همانطور که از نام این نوع کمپرسور مشخص است، روغن به قسمت هایی از این کمپرسور تزریق می شود که در این مقاله قصد داریم به بررسی اینکه روغن به چه علت و به کدام یک از بخش ها تزریق می شود بپردازیم.

 

تفاوت بین کمپرسور اسکرو درجه ۱ و ۲ در چیست؟

بهترین و معتبرترین مارک های واحد هواساز کمپرسور اسکرو (Airend) به شرح زیر می باشد:
روتور کمپ (ROTORCOMP) ساخت کشور آلمان، ترمومکانیکال |(TMC) ساخت کشور ایتالیا، ارزن (AERRZEN) ساخت کشور آلمان، وی ام سی (VMC) ساخت کشور ایتالیا.
تمامی این مارک ها ساخته شده توسط شرکت های معتبر دنیا می باشد.

کمپرسور اسکرو

چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند و تفاوت بین کیفیت کمپرسورهای اسکرو چیست؟

 

چرا بعضی از هواساز های کمپرسور اسکرو با مشکل مواجه می شود؟

اکثر مشکلاتی که برای هواساز کمپرسور های اسکرو بوجود می آید به دلیل این است که مواردی که در هنگام مونتاژ کردن کمپرسور اسکرو باید رعایت کرد و به نکات مهمی که باید حتما آن را در نظر گرفت توجه کافی نمی شود.
در این جا به چند مورد از علت هایی که موجب خرابی هواساز می شود اشاره می کنیم.
-شفت و فولی الکتروموتور و هواساز که در تمام محور های سه گانه X – Y – Z هم راستا قرار نگرفته است.
-دور چرخش شفت هواساز به صورت اشتباه محاسبه شده است.
-گاهی اوقات ممکن است به علت ساختار شاسی و ستون های ساختار بدنه کمپرسور اشتباه باشد که در نتیجه بعد از گذشت یکسال، هم راستایی شفت الکتروموتور و هواساز از بین می رود و باعث می شود که نیروی خیلی زیادی در محور Z بر روی شفت هواساز ایجاد شود که در نهایت موجب انحراف شفت و خراب شدن پکینگ ها و روغن ریزی هواساز می شود.

پیشنهاد اسکروسازان :  چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند ؟

چگونه می توان از انتخاب صحیح مدل هواساز اسکرو توسط شرکت سازنده دستگاه اطلاع پیدا کنیم؟
مارک های هواساز اسکرو شامل یک نام و یک شماره می باشد. به عنوان مثال: هواسازهای ROTORCOMP با نام EVO ایو شناخته می شود.
بر طبق میزان حجم هوایی که تولید می کنند سایزبندی می شوند به صورت EVO3 – EVO6 – EVO9 – EVO15- EVO28.
هر یک از این مدل هایی که در بالا به آن اشاره کردیم دارای یک جدول مشخصات است که در آن حداکثر حجم هوایی که هواساز می تواند تولید کند و حداکثر با چه الکتروموتوری کار می کند را نشان می دهد. علاوه بر این هر یک از مدل ها دارای یک گراف فنی می باشد که مشخص می کند با چه دور گردشی چه حجم هوایی تولید می شود.

کمپرسور اسکرو

چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند و تفاوت بین کیفیت کمپرسورهای اسکرو چیست؟

مدل های مختلف ایرند های ROTORCOMP

نام مدلحداکثر قدرت الکتروموتورحداکثر حجم هوای قابل تولیدحداکثر حجم هوای قابل تولیدوزن تقریبی
EVO 2۱۱ kw – ۱۵ hp۱٫۶ m3/min۱۵ Bar۱۵ Kg
EVO 3۱۸٫۵ kw – ۲۵ hp۲٫۸ m3/min۱۵ Bar۲۱ Kg
EVO 6۳۷ kw – ۵۰ hp۵٫۵ m3/min۱۵ Bar۴۵ Kg
EVO 9۵۵ kw – ۷۵ hp۸٫۴ m3/min۱۵ Bar۶۸ Kg
EVO 15۹۰ kw – ۱۲۵ hp۱۴٫۴ m3/min۱۵ Bar۱۲۶ Kg
EVO 28۱۶۰ kw – ۲۱۰ hp۲۶ m3/min۱۵ Bar

۲۶۹ Kg

چگونه متوجه شویم که واحد هواساز ( AIREND ) برای کمپرسور اسکرو کوچک نیست و یا با حداکثر دور کار نمی کند؟
همه هواسازها شامل یک گراف و یک جدول عملکرد می باشند که در این جداول مشخص شده است که هواساز برای تولید میزان مشخص از حجم هوا نیاز به چه الکتروموتوری دارد و با چه دوری به گردش در می آید.
لازم به توضیح است که می بایستی از فروشنده این گراف را در مورد هواساز کمپرسور بخواهید تا به شما نشان دهد. و همچنین اطلاعات دقیق در رابطه با اندازه دقیق قطر فولی الکتروموتور و هواساز را در اختیارتان قرار دهد.
که موجب می شود با در اختیار داشتن اطلاعات گراف هواساز متوجه شوید که آیا هواساز مناسبی برای کمپرسور انتخاب شده است یا خیر، و یا اینکه هواسازی که برای کمپرسور نصب شده است برای تولید هوا بایستی با حداکثر دور به گردش درآید.
برای درک بهتر این موضوع ما در اینجا به عنوان مثال گراف ایراند EVO9 را مورد بررسی قرار می دهیم.
در تصویر زیر که مشاهده می کنید دو جدول نمایش داده شده است جدولی که در بالا قرار دارد نسان دهنده دو محور است. محور افقی، دور هواساز را نمایان می کند و محور عمودی، حجم هوای تولید شده را نمایش می دهد.
جدولی که در پایین نمایش داده شده است نیز دارای دو محور می باشد که محور افقی، بیان کننده دور گردش هواساز بوده و محور عمودی نیز بر طبق میزان قدرت الکتروموتور و براساس کیلووات نمایش داده می شود. در این جدول همانطور که مشاهده می کنید منحنی های نیز قابل مشاهده است که هر کدام مربوط به یک فشار مشخص است.
در اینجا می خواهیم مثالی بزنیم فرض کنید می خواهیم کمپرسور اسکرو با الکتروموتور ۳۷ کیلووات را مورد بررسی قرار دهیم برای این کار کافی است که در جدول پایین یک خط افقی از روی قسمت الکتروموتور ۳۷ کیلووات رسم کنید تا منحنی فشار ۷ بار را قطع کند. حال کافی است از این نقطه یک خط به صورت عمود رسم کنید تا خط اریب در جدول بالا را قطع کند. و در آخر از این نقطه یک خط افقی بکشید تا محور عمودی که نشان دهنده حجم تولید هوا است را قطع کند.
حال این جدولی که نماینگر این مطلب است که با انتخاب یک الکترموتور ۳۷ کیلووات، در صورتیکه قطر فولی هواساز را به گونه ای انتخاب کنیم که هواساز اسکرو ۴۵۰۰ دور بزند، هوا دهی کمپرسور در فشار ۷ بار ۴،۶ متر مکعب در دقیقه خواهد بود.

کمپرسور اسکرو

چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند و تفاوت بین کیفیت کمپرسورهای اسکرو چیست؟

بهترین ساختار تنظیم تسمه کمپرسور اسکرو چگونه است؟
برای پاسخ دادن به این سوال شما می بایستی با سازنده دستگاه تماس بگیرید تا اطلاعات کاملی را در رابطه با نحوه تنظیم تسمه الکتروموتور و هواساز را در اختیارتان قرار دهد.
به طور کلی دو روش برای تنظیم تسمه ( شل و سفت کردن ) تسمه وجود دارد.
روش اول : الکتروموتور روی یک صفحه لولا دار قرار گیرد
در این وضعیت الکتروموتور روی یک ورق متحرک و با سطح بزرگ قرار گرفته است. به مرور با گذشت زمان وزن الکتروموتور موجب تاب برداشتن این ورق می شود. که باعث می شود هم راستایی شفت و فولی الکتروموتور هواساز بهم بخورد و پس از یکسال صدای کمپرسور زیاد شده و احتمال پارگی تسمه ها افزایش پیدا می کند.

پیشنهاد اسکروسازان :  کمپرسور اسکرو یا کمپرسور پیستونی کدام بهتر است ؟

روش دوم: الکتروموتور ثابت باشد هواساز متحرک باشد
این روش بهترین روش برای تنظیم تسمه می باشد به علت اینکه در این وضعیت الکتروموتور روی شاسی ثابت بوده و AIREND روی یک صفحه نصب می شود. این صفحه با تنظیم پیچ ها می تواند روی ستون های شاسی بالا و پایین برود.
این روش در عملکرد خوب و بلندمدت کمپرسور بهتر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *