کمپرسور اسکرو

چگونه فشار کمپرسور اسکرو را با PLC تنظیم کنیم ؟

در این مقاله قصد داریم روش های تنظیم فشار کمپرسور اسکرو با PLC را به طور جامع آموزش دهیم.

 

آموزش تنظیم فشار کمپرسور اسکرو:

به طور کلی فشار کمپرسور اسکرو بین ۶ الی ۸ بار است. لازم به توضیح است که شرکت هایی که کمپرسور اسکرو را طراحی و تولید می کنند به صورت پیش فرض کمپرسور اسکرو را روی فشار کاری ۶ الی ۸ بار تنظیم می کنند.

حال ممکن است بنابر دلایلی مصرف کننده بخواهد متناسب با نیاز کاری خود این حداقل و حداکثر فشار کمپرسور اسکرو را تغییر بدهد که این مورد نیز امکان پذیر می باشد که در این مقاله به توضیح آن می پردازیم.

نکته بسیار مهم این است که قبل از ایجاد هرگونه تغییری در فشار کار کمپرسور اسکرو حتما از حداکثر میزان فشاری که کمپرسور اسکرو می تواند تولید کند و همچنین از طرف دیگر از حداکثر فشاری که مخزن قابلیت تحمل آن را دارد اطمینان حاصل کنید.

علت این امر این است که اگر حداکثر فشاری که بر روی PLC  تنظیم می شود از حداکثر فشاری که کمپرسور اسکرو می تواند تولید کند بیشتر باشد، باعث آسیب دیدن الکتروموتور و هواساز کمپرسور اسکرو می شود.

کمپرسور اسکرو

چگونه فشار کمپرسور اسکرو را با PLC تنظیم کنیم ؟

 

چگونگی تنظیم فشار کمپرسور اسکرو با PLC ARSIN AR100

۱-در ابتدا باید دکمه ENTER  را بزنید تا بر روی PLC  عبارت SET  به نمایش در بیاید، عددی که روی PLC  نمایان می شود همان حداکثر فشاری است که توسط کمپرسور تولید می شود.

لازم به یادآوری است که هنگامیکه فشار درون مخزن کمپرسور به این میزان برسد کمپرسور فرایند فشرده سازی هوا را متوقف می کند و دیگر باری وارد مخزن نمی شود.

پیشنهاد اسکروسازان :  کمپرسور فشار قوی ۴۰ بار – بوستر کمپرسور فشار قوی

۲-برای تغییر میزان حداکثر فشار با فشار دادن دکمه های رو به بالا و رو به پایین می توانیم این حداکثر فشار را افزایش یا کاهش بدهیم.

همانطور که قبلا گفته شد حتما قبل از چنین کاری اطمینان حاصل کنید که عدد وارد شده از حداکثر فشاری که کمپرسور می تواند تولید کند بیشتر نباشد که لازم است با شرکت سازنده کمپرسور  تماس بگیرید و از این موضوع مطلع شوید.

۳-حال دکمه ENTER  را فشار دهید.

۴-روی PLC کمپرسور عبارتی به نام dIF  نمایش داده می شود که این عدد بر روی PLC ظاهر می شود نشان دهنده تفاوت بین حداقل و حداکثر فشار کاری کمپرسور است.مثلا اگر شما حداکثر فشار کمپرسور را ۸ بار انتخاب کرده باشید عدد ۲Dif  می باشد.

۵-و در آخر باید دکمه ENTER   را مجدد بزنید تا از برنامه خارج شوید.

کمپرسور اسکرو – کمپرسور پیچی ( SCREW )

نحوه عملکرد کمپرسور به این صورت است که هوا یا گاز از طریق رتورهایی که در داخل سیلندر نصب شده اند به حرکت در می آیند .

رتورهای کمپرسور اسکرو شبیه پیچ های چند راهه ای هستند که به صورت نر و ماده در داخل یکدیگر می چرخند و با چرخش خود گاز یا هوا را سمت جلو هدایت می کنند.

در نتیجه باعث بوجود آمدن خلا و ورود مستمر گاز به درون کمپرسور می شود و با کاهش فاصله میان ملکول های گاز باعث افزایش فشار آن می شوند.

فاصله بین رتورها و بدنه بایستی بسیار کم باشد زیرا در صورتیکه این فاصله زیاد باشد موجب نشتی داخلی می شود که در نتیجه باعث کاهش راندمان جریان کمپرسور و افزایش درجه حرارت می شود.

پیشنهاد اسکروسازان :  کمپرسور پیستونی چیست و چه مشخصاتی دارد ؟

در این کمپرسور با چرخش روتور فضایی با فشار منفی در ورودی کمپرسور به وجود آمده و اجازه می دهد هوا به داخل محفظه کمپرسور وارد شود .

هوای ورودی به کمپرسور بین چرخنده ( روتورها) و پوسته محبوس شده و با درگیر شدن نر و مادگی روتور با یکدیگر هوا در طول کمپرسور پیش رفته و تدریجاً از حجم آن کاسته و از کمپرسور خارج می شود . هوا بدین طریق بطور مداوم از ورودی گرفته شده و متراکم می گردد و پس از متراکم شدن از آن خارج می شود

همچینین باید به این نکته اشاره کنیم که، کمپرسور اسکرو ( اسکرو به معنای پیچ هست ) فرایند فشرده سازی هوا در فضایی که بلوک اسکرو نامیده می شود و یا همان Airend  که بوسیله پیچ هایی که فاصله شان از همدیگر خیلی کم است و به حالت نری و مادگی در حال چرخش هستند انجام می پذیرد.

به محض اینکه فشار به میزان استاندارد رسید این شیر کنترل کننده هوا ورودی به داخل ایرند ( هواساز ) کمپرسور اسکرو بسته می شود. از این زمان به بعد عملیات مکش هوا به درون هواساز متوقف می شود.

پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید : آنلودر در کمپرسور اسکرو چیست ؟

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *