کمپرسور اسکرو

آنلودر در کمپرسور اسکرو چیست ؟ (Unloader valve)

اگر بخواهیم در یک جمله به صورت خیلی ساده و مختصر آنلودر کمپرسور اسکرو را توضیح دهیم، می توانیم اینطوری تعریف کنیم که یک شیر کنترل کننده هوا ورودی به داخل ایرند (هواساز) کمپرسور اسکرو می باشد.

زمانیکه الکتروموتورهای هواساز در حال چرخش هستند ولیکن هیچ گونه هوا فشرده ای تولید نمی شود. این شیر وظیفه کنترل ورود و یا عدم ورود هوا را به داخل هواساز را به عهده دارد.

این فرایند تا زمانیکه فشار در داخل مخزن به میزان مناسبی نرسیده باشد ادامه پیدا می کند به عبارتی این شیر ورود هوا را به درونAirend  را باز می کند تا هواساز بتواند فرایند فشرده سازی را انجام دهد.

به طور کلی می توان گفت که کنترل ورود هوا از طریق باز و یا بسته شدن دریچه ورودی هوا انجام می پذیرد.

همچینین باید به این نکته اشاره کنیم که، کمپرسور اسکرو ( اسکرو به معنای پیچ هست ) فرایند فشرده سازی هوا در فضایی که بلوک اسکرو نامیده می شود و یا همان Airend  که بوسیله پیچ هایی که فاصله شان از همدیگر خیلی کم است و به حالت نری و مادگی در حال چرخش هستند انجام می پذیرد.

به محض اینکه فشار به میزان استاندارد رسید این شیر کنترل کننده هوا ورودی به داخل ایرند ( هواساز ) کمپرسور اسکرو بسته می شود. از این زمان به بعد عملیات مکش هوا به درون هواساز متوقف می شود.

 

چگونه آنلودر کمپرسور اسکرو در حالت Unload قرار می گیرد ؟

هنگامیکه فشار درون مخزن به میزان استاندارد رسید، آنلودر دریچه ورودی هوا را می بندد، که در این زمان همچنان که هواساز کمپرسور در حال کار کردن است ولیکن با این وجود هیچ گونه هوایی وارد آن نمی شود.

پیشنهاد اسکروسازان :  کمپرسور ۷۵۰ لیتر چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

در نهایت فرایند فشرده سازی صورت نمی گیرد و فشار بالا نمی رود. که به عبارتی به این حالت آنلود Unload می گویند.

آنلودرها به صورت ترکیبی هستند به عبارت دیگر از یک شیر مکانیکی به همراه شیر برقی می باشند.

کمپرسور اسکرو

آنلودر در کمپرسور اسکرو چیست ؟ (Unloader valve)

 

چگونه و در چه زمانی آنلودر کمپرسور اسکرو، کمپرسور را زیر بار قرار می دهد ؟

هنگامیکه مجددا مصرف هوا صورت می پذیرد باعث می شود که فشار درون مخزن کم شود ( به عنوان مثال فشار ۸ بار می شود ) فرمان باز شدن دریچه آنلودر صادر می شود و هوا به درون هواساز مکش می شود. که در اصطلاح کمپرسور اسکرو در وضعیت Load قرار می گیرد.

لازم به توضیح است که بر اساس سایز کمپرسور و سایز هواساز، اندازه و ابعاد آنلودر کمپرسور اسکرو نیز تغییر می کند.

سیستم آنلود کردن کمپرسور ها یا همون بی بار کردن اونها به منظور کنترل ظرفیت سیستم سرمایشی انجام میشه. بی بار کردن یعنی اینکه مقدار مبرد جریانی به کمپرسور رو کاهش می دن تا سرمایش کمتری در اواپراتور داشته باشیم.

این کار به روش های مختلفی انجام میشه که یکی از ساده ترین روشهای اون اینه که برای این منظور معمولا یک لوله بای پس از خط مکش به خط دهش کمپرسور کشیده می شه و در بین مسیر اون یک شیر برقی قرار می دن. تعداد ۴ لوله بای پاس و ۴ شیر برقی رو برای یک کمپرسور به طور معمول در نظر می گیرن که هر کدوم ۲۵ درصد از بار سرمایش رو کاهش میده.

کمپرسور اسکرو

آنلودر در کمپرسور اسکرو چیست ؟ (Unloader valve)

روش کار به این صورت هست که یک ترموستات ۴ مرحله ای برای فرمان به هر یک از آنلودرها استفاده میشه و وقتی دمای اپراتور به حد تنظیم شده بر روی ست پوینت مرحله اول میرسه اولین شیر برقی رو باز میکنه تا ۲۵ درصد از مبرد جریانی بدون اینکه به کمپرسور وارد بشه مستقیما به خط دهش انتقال پیدا کنه.
این کار در هر مرحله بعد از رسیدن دمای اپراتور به هر یک از دماهای تنظیم شده صورت میگیره تا جایی که نهایتا کمپرسور خاموش میشه.

پیشنهاد اسکروسازان :  چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند و تفاوت بین کیفیت کمپرسورهای اسکرو چیست؟

کمپرسورهای پیستونی مجهز به سیستم کلاچ یا unloader می باشند که بطو ر اتوماتیک (برقی ) بار را از روی کمپرسور برداشته و کمپرسور خنثی کار میکند . این دستو رالکتریکی می تواند از طریق سنسور یا سیستم کنترلی تهویه به Unloder داده شود . مکانیز کاری آن نیز روی کمپرسورهای مختلف متفاوت است معمولاً روی سوپاپ تخلیه نصب می شود.

پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید : چگونه کمپرسور اسکرو را تعمیر کنیم ؟

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *