کمپرسور ماشین آلات تولید درب و پنجره upvc

چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند ؟

در این مقاله قصد داریم برای شما چگونگی عملکرد کمپرسور اسکرو را به طور جامع توضیح بدهیم و به بررسی اجزای تشکیل دهنده کمپرسور اسکرو بپردازیم . گروه صنعتی اسکروسازان ، ارائه کننده انواع کمپرسور اسکرو در سایز مختلف می باشد.

 

کمپرسور اسکرو – کمپرسور پیچی ( SCREW ) چیست و چه مشخصاتی دارد ؟

کارکرد کمپرسور اسکرو اینگونه است که هوا یا گاز بوسیله رتورهایی که در درون سیلندر هست به جریان می افتد .

رتورهای کمپرسور اسکرو مثل پیچ های چند راهه ای بوده که به شکل نر و ماده در داخل یکدیگر می چرخند و با حرکت خود گاز یا هوا را به طرف جلو می برند .

که در نهایت موجب بوجود آمدن خلا و ورود مداوم گاز به داخل کمپرسور می شود و با کمتر شدن فاصله بین ملکول های گاز موجب افزایش فشار آن می شوند.

فاصله بین رتورها و بدنه بایستی ناچیز باشد چونکه اگر فاصله زیاد باشد باعث نشتی درونی می شود که در نهایت باعث کمتر شدن کارایی و عملکرد کمپرسور  می شود و از طرف دیگر میزان حرارت زیاد می شود .

هوای محیط اطراف به درون کمپرسور کشیده می شود و در آنجا بین چرخنده ( روتورها) و پوسته به دام می افتد و در برخورد با نر و مادگی روتورها با همدیگه هوا در طول کمپرسور پیش رفته و آرام آرام حجمش کاهش پیدا می کند و از دستگاه بیرون می رود به طور کلی و خلاصه در یک جمله می توان گفت هوا محیط وارد کمپرسور اسکرو می شود و متراکم شده و در آخر از دستگاه بیرون می رود.

 

کمپرسورهای پیچ به دو دسته تقسیم می شوند:

 

۱-کمپرسور یک پیچه single screw compressor

در این مدل از کمپرسورهای اسکرو فقط یک قطعه مثل پیچ بوده با توجه به شکل خاصی که دارد داخل یک پوسته مجزا قرار گرفته که بوسیله یک موتور شروع به چرخیدن می کند و هوا محیط را می گیرد و به طرف خروجی کمپرسور هدایت می کند .

لازم به توضیح است که برای اینکه کارایی کمپرسور اسکرو افزایش پیدا کند حتما بایستی فاصله بین پیچ و دیواره داخلی پوسته ای که در آن قرار دارد باید خیلی کم باشد .

 

۲- کمپرسور دو پیچه Tow screw compressor

در این مدل از کمپرسور های اسکرو که برخلاف کمپرسور تک پیچ از دو قطعه که شبیه پیچ هست تشکیل شده که این پیچ ها با کمترین اصطکاک با هم درگیر هستند و بوسیله چرخش الکتروموتور این پیچ ها که درون یک پوسته جای دارند شوع به چرخش می کنند .

قابل توجه است که کمپرسور دو پیچ کارایی و عملکرد بهتری در مقایسه با کمپرسور تک پیچ دارند ولی بخاطر اینکه اصطکاک بیشتری در مقایسه با کمپرسور یک پیچ دارند حساس تر بوده و از نظر تعمیر و تگهداری مشکل تر و نیز هزینه بیشتری را داراست.

پیشنهاد اسکروسازان :  تله آبگیر – رطوبت گیر کمپرسور چیست و چه کاربردی دارد؟(water separator)

 

کمپرسور ماشین آلات تولید درب و پنجره upvcکمپرسور باد اسکرو - اسکروسازان

کمپرسورهای اسکرو دارای دو نوع خشک oil free و روغنی oil inject هستند :

کمپرسور اسکرو مدل oil free همانطور که از نامش مشخص است کاملا خشک بوده و هیچ گونه روغنی ندارد این کمپرسور بدون روغن کاربرد فراوانی در صنایع دارویی و غذایی دارد به علت اینکه روغن به این کمپرسور اسکرو وارد نمی شود این مدل از کمپرسورهای اسکرو نمی توانند دور بالایی را تحمل کنند . حداکثر فشار را تا ۳ بار دارد یعنی هوای خروجی ۳ برابر هوای ورودی کمپرسور افزایش فشار می یابد.

کمپرسور اسکرو مدل oil inject همانطور که از نامش پیدا است روغن به طور مداوم و پیوسته به برینگ ها و نیز خود پیچ تزریق می شود . مزیت کمپرسور اسکرو روغنی اینکه روغن موجود موجب کمتر شدن اصطکاک می شود و درجه حرارت کمپرسور پایین می آید . این مدل از کمپرسور اسکرو می تواند به راحتی دور بالایی را تحمل کند و کارایی خیلی بیشتری در مقایسه با مدل کمپرسور اسکرو بدون روغن دارد و اکثراً فشار ۸ بار را دارند یعنی فشار هوای خروجی ۸ برابر هوای ورودی است ولی گاهی این نوع کمپرسورها را تا فشار ۱۳بار نیز می رسانند .

 

 

فیلتر هوا کمپرسور اسکرو

به خاطر آنکه هوای محیط اطراف آلوده هست و گرد و غبار در هوا وجود دارد این هوا که توسط هواساز یا همان روتورهای مارپیچی به داخل کمپرسور مکش می شود به مرور باعث صدمه دیدن کمپرسور می شود پس برای اینکه جلوی آسیب احتمالی را بگیرید باید حتما یک فیلتر هوا برای کمپرسور اسکرو نصب کنید.

 

 

کنترل کننده ورودی هوا به هواساز اسکرو ( Load / unload control)

در کمپرسورهای اسکرو  کنترل فشار هوا توسط آنلودر یا رگولاتور انجام میگیرد که عمل باز و بسته شدن آنلودر توسط شیر برقی متصل به آنلودر که در حالت عادی بسته بوده و در هنگام جریان باز می گردد تا مکش هوا توسط ایرند انجام پذیرفته و به سمت فشرده سازی میرود .

به محض اینکه فشار به میزان استاندارد رسید این شیر بسته می شود و از این پس فرایند مکش هوا داخل هواساز متوقف می شود.

خوب است بدانید که اسکرو از نظر لغوی به معنی پیچ هست و فرایند متراکم کردن هوا در محفظه ای به اسم بلوک اسکرو یا Air End بوسیله یکسری پیچ که نر و مادگی هستند و این پیچ ها خیلی به هم نزدیک هستند و فاصله اشون از هم خیلی کم هست قرار دارند و در حال چرخش هستند .

کمپرسور اسکرو می تواند برای شما هوای فشرده را با فشار و ظرفیت های متنوع و بیشتری را تولید کند .

 

 

 هواساز کمپرسور اسکرو  (Rotary screw airend) چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

پر طرفدارترین نوع کمپرسور امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و توسعه صنعت به منظور تولید هوای فشرده ، کمپرسور اسکرو می باشد . کمپرسور اسکرو در مقایسه با کمپرسور پیستونی مزایای زیادی دارد و به علت طراحی و ساختمان خاص داخلی که دارد لرزش و صدای خیلی کمی دارد به طوری که حتی در یک واحد مسکونی به راحتی می توانید از آن استفاده کنید .

پیشنهاد اسکروسازان :  قیمت کمپرسور باد ۱۰۰۰ لیتری ( قیمت روز ) - گران نخرید !

همانطور که قبلا گفته شد هوا محیط بوسیله روتور مارپیچی مکش شده و فرایند متراکم سازی صورت می پذیرد از آنجایکه روغن به صورت خودکار به این واحد تزریق می شود باعث می شود که واحد هواساز کمپرسور اسکرو خنک شود و از طرفی موجب آب بندی و پر شدن فضای خالی میان دو روتور می شود .

کمپرسور اسکرو

چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند

 

 

مخلوط هوا و روغن در کمپرسور اسکرو :

وظیفه شیر یکطرفه این است که ترکیب هوا و روغن را از هواساز خارج می کند و اجازه نمی دهد که دوباره روغن به واحد هواساز بازگردد.

 

 

مخزن جداکننده روغن از هوا ( سپراتور ) چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

همانطور که از نام سپراتور مشخص است در این مخزن، روغن از هوا تفکیک می شود همانطور که می دانید روغن موجود در هوا بر اثر نیروی گریز از مرکز از هوا جدا می شود . روغن در پایین مخزن سپراتور انباشته می شود که این روغن مجددا به واحد ایرند ( هواساز ) بازگرداننده می شود .

کمپرسور اسکرو

چگونه کمپرسور اسکرو کار می کند

 

 

رادیاتور کمپرسور اسکرو چیست چه کاری انجام می دهد ؟

در این مرحله هوای فشرده که خیلی گرم است و دمای حدود ۸۰ درجه دارد باید خنک شود و دمای آن به ۲۵ – ۴۰ درجه برسد سپس از کمپرسور خارج شود.

این فرایند در رادیاتور انجام می پذیرد. علاوه بر این روغن هم باید خنک شود که روغن گرم به بخش دیگر رادیاتور که مخصوص خنک سازی روغن است می رود و آنجا توسط یک شیر ترموستاتیک میزان سرد شدن آن کنترل می شود.

نکته مهم : زمانیکه دستگاه به مدت طولانی خاموش باشد و دمای روغن نیز پایین باشد شیر ترموستاتیک مسیر ورود روغن را به رادیاتور می بندد.

 

 

کمپرسور نوع روغنی ( oil compressor ) چیست ؟

برای اینکه اصطحکاکی که بین قطعات ثابت و متحرک وجود دارد کاهش یابد، با تزریق کردن روغن به هوای وارد شده به کمپرسور و چرب نمودن هوا، روغن بین قطعات رفته و باعث می شود عملیات روانکاری داخلی بین رتور و بدنه ایجاد شود.

در قسمت خروجی کمپرسور، یک فیلتر نصب می شود تا روغنی که همراه هوای خروجی وجود دارد دوباره جدا شود و به مخزن اصلی روغن باز گردد.

پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید : مشخصات فنی و برند قطعات کمپرسور اسکرو چیست ؟

 

شماره های تماس :۳۴۹ ۷۹ ۴۶۰ – ۳۵۸ ۷۹ ۴۶۰ ۰۲۱

 

 

 

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *