چرا کمپرسور هوا در فصل سرد زمستان خراب می شود ؟

چرا واحد هواساز کمپرسور باد در هوای سرد آسیب می بیند ؟ چطور در زمستان کمپرسور را استارت کنید که از آسیب دیدن آن جلوگیری کنید ؟ ما در اینجا به بررسی همه مشکلاتی که برای کمپرسور بوجود میاد می پردازیم و راه حل مناسب برای آن ارائه می کنیم .

 

هر سال با شروع فصل زمستان ، تماس های زیادی از طرف مشتریانمان دریافت می کنیم که می گویند کمپرسور باد در هوای سرد خراب شده و کمپرسور اسکرو با مشکل جدی روبه رو شده و متاسفانه خط تولید شرکتشان به طور کلی متوقف شده و با گذشت هر روز کلی ضرر متحمل می شوند و تنها خسارت مالی نیست که با آن مواجه هستند بلکه اعتبار چندین سال شرکت خدشه دار می شه که با هیچ مبلغی قابل جبران نیست …

 

 

چه مشکلاتی برای کمپرسور باد در هوای سرد بوجود می آید ؟

واحد هواساز در فصل زمستان در معرض خطر بالائی از نظر عدم روغن رسانی قرار می گیرد . از آنجاییکه در بسیاری از کارخانه ها و شرکت ها پس از تمام شدن ساعت کاری کمپرسور هوا را خاموش می کنند و تا روز بعد که دوباره ساعت کاری شروع شود ، احتمال آسیب دیدن واحد هواساز کمپرسور به شدت افزایش پیدا می کند .

بخاطر اینکه وقتی کمپرسور خاموش هست روغن یک حالتی شبیه واکس به خود می گیرد و خیلی سخت می تواند جریان پیدا کند با وجود اینکه روغنی که برای کمپرسور استفاده می شود از نوع هیدرولیک است .

برای جلوگیری از این اتفاق گروه صنعتی اسکروسازان در داخل دستگاه با نصب یک عدد شیر Baypass در مسیر گردش روغن این مشکل را برطرف کرده است .

به عبارت دیگری وظیفه شیر Baypass این هست که روغن بتواند به راحتی به واحد هواساز برسد و مانع از نرسیدن روغن به هواساز کمپرسور می شود .

از دیگر مشکلاتی که کمپرسور باد در هوای سرد زمستان با آن مواجه می شود می توان به سوختن الکتروموتور کمپرسور، گیرپاژ هواساز و ایرند، سوراخ شدن رادیاتور، ترک خوردن لوله های انتقال هوا، خرابی درایر و از بین رفتن سیستم پنوماتیک ماشین آلات تولیدی اشاره کرد .

کمپرسور هوا باید در شرایطی قرار داشته باشد که دمای محیط بین ۱۰ الی ۳۰ درجه باشد تا از کارایی و عملکرد خوبی برخوردار باشد .

اگر دمای محیط به کمتر از ۵ درجه برسد اون موقع کمپرسور هوا با مشکل جدی روبه رو می شود .

وقتیکه دمای محیط پایین می آید روغن سرد می شود و ویسکوزیته آن بالا می رود ، حال زمانیکه شما می خواهید کمپرسور باد را روشن کنید فشار خیلی زیادی به قسمت الکتروموتور و واحد هواساز کمپرسور وارد می شود .

کمپرسور باد اسکرو - اسکروسازانذخیره انرژی مصرفی در سیستم هوای فشرده ( اسکروسازان )

لازم به توضیح است که اگر روغنی که برای کمپرسور انتخاب می کنید مناسب نباشد و کیفیت خوبی نداشته باشد و یا اینکه به موقع روغن کمپرسور تعویض نکرده باشید ، آب موجود در روغن زیاد می شود و در مجاورت هوای سرد که باشد بخصوص در فصل زمستان این آب موجود در روغن یخ می زند .

از دیگر مواردی که موجب یخ زدن می شود آب کندانس شده موجود در رادیاتور و لوله ها هست .

کارایی درایر کمپرسور شما در دمای پایین تر از ۵ درجه به کلی مختل می شود . و قادر نیست که رطوبت را از هوا تفکیک کند . در نهایت باعث می شه که آب خیلی زیادی وارد سیستم و ماشین آلات شوند و موجب یخ زدن و خورده شدن آنها می شود .

گروه صنعتی اسکروسازان با ارائه چند راهکار ساده به شما می گوید که چگونه کمپرسور خود را در فصل زمستان نجات دهید :

 

 

۷ نکته طلایی برای مراقبت از کمپرسور باد در فصل زمستان :

-کمپرسور هوا و درایر را در محیطی بگذارید که دمای هوا بیشتر از ۱۰ درجه است برای این کار می توانید از وسایل گرمایشی استفاده کنید و دمای محیط را بالا ببرید.

-حتما شیر مخصوص تخلیه آب را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که به درستی عمل می کند و هیچ مشکلی ندارد .

  •  – PLC کمپرسور اسکرو را به گونه ای تنظیم کنید که اگر دما کمتر از ۱۰ درجه شد به صورت خودکار کمپرسور اسکرو در وضعیت Load قرار نگیرد تا خلاص کار کند تا زمانیکه دما افزایش پیدا کند و به حد استاندارد برسد وقتیکه دما به بالای ۱۰ درجه رسید آنلودر شیر ورود هوا به ایرند را باز می کند.
  • همانطور که گفته شد حتما روغن را به موقع تعویض کنید تا در سرما مانع از ایجاد آب در روغن کارکرده شوید .
  • اطمینان حاصل کنید که درایر در دمای محیط مناسبی قرار گرفته و عملکرد خوبی دارد چنانچه درایر شما به نحو صحیحی کار کند باعث می شود که هوای فشرده تولید شده هیچ گونه رطوبتی نداشته باشد و از یخ زدگی جلوگیری می شود .
  • به علت سرد شدن هوا و یخبندان لطفاً کمپرسورهای اسکرو اویل اینجکت خود را قبل از استارت کامل چندین بار به حالت Start –Stopدرآورید تا روغن داخل کمپرسور گرم شود و آسیبی به واحد هواساز اسکرو نرساند.
  • از اینکه کمپرسور صنعتی برای مدت زیادی خاموش بماند جلوگیری کنید .
  • پس از خاموشی طولانی با احتیاط کمپرسور صنعتی خود را چند بار Start –Stop کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید