با دانستن این نکته کوچک جلو اتصالی کمپرسور باد خود را بگیرید ؟

کمپرسور باد

۷۰% از شرکت های ارائه کننده کمپرسور برای اینکه کمپرسور ارزان تری در بازار عرضه می کنند از لوازم برقی استفاده می کنند که کیفیت خوبی ندارد .

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که باید در کنتاکتورها از پلاتین های مسی با ضخامت استاندارد استفاده شود که متاسفانه از پلاتین های مسی با ضخامت نازک تر یا پلاتین های آلومینیومی با روکش مسی استفاده می کنند که هزینه های خود را کاهش دهند و در نهایت ارزان تر بفروشند .

در تابلو برق ها برای اتصالات برق باید از کابلشو استفاده کرد که زمانیکه کمپرسور پیستونی شما روشن است بخاطر لرزشی که دستگاه و الکتروموتور دارد سرسیم ها از محل اتصال شل می شود و دچار اتصالی می شود .

 

اما ۸۰% از کمپرسورسازها از کابلشو استفاده نمی کنند

برای اینکه کمپرسور با قیمت کمتری در بازار عرضه کنند هرچند قیمت این کابلشوها خیلی کم است ولی در زمان مونتاژ کردن کمی زمانبر است برای اینکه زمان مونتاژ کمتر کنند و در نهایت بهای تمام شده کمپرسور کم شود از کابلشو استفاده نمی کنند .

 

 

 کابل ها ( Cables ) در تاسیسات الکتریکی در کمپرسور

کابل ها باید بر طبق اصول ، به گونه ای برآورد ابعاد شوند که نباید طی مدت عملکرد عادی نشانی از درجه حرارت های خطرناک در آنها دیده شود و اینکه با ایجاد یک اتصالی در مدار از نظر حرارتی یا مکانیکی دچار خسارت شوند . برآورد ابعاد و انتخاب کابل ها بر اساس بار ، افت ولتاژ مجاز ، روش کابل گذاری ( بر روی سینی کابل ، دیوار و غیره ) و درجه حرارت محیط قرار دارد . به عنوان مثال می توان از فیوزها برای محافظت از کابل ها استفاده کرد و می توان هم محافظت مدار اتصال کوتاه و هم حفاظت اضافه بار را در مدار ایجاد کرد .برای عملکردهای موتور از یک محافظت مدار اتصال کوتاه ( به عنوان مثال فیوزها ) و یک محافظت جداگانه اضافه بار استفاده می شود .

حفاظت اضافه بار می تواند با قطع کردن استارتر از موتور و کابل های موتور محافظت کند ، این فیوز به مجرد افزایش بار مدار جریان را قطع می کند . فیوز مدار اتصال کوتاه ( اتصالی ) از استارتر ، فیوز اضافه بار و کابل ها محافظت می کند . برای برآورد ابعاد کابل ها باید به میزان بار توجه کنید .

در هنگام برآورد کابل ها و حفاظت مدار اتصال کوتاه باید ” شرایط قطع کردن ” را نیز در نظر بگیرید . این شرایط به این معنی است که دستگاه باید طوری طراحی شود که ایجاد هرگونه اتصالی در هر جای مدار سریعاً منجر به قطع مدار شود .

 

کمپرسور باد

اگر شما اشتباهی برق سه رشته ورودی را به طور مستقیم به کلید اتوماتیک کمپرسور بزنید

در این وضعیت اگرچه تابلو برق اصلی کارخانه را مجهز به کنترل فاز کرده باشید باز هم اگر بنابه دلایلی پلاتین های کلید اتوماتیک برق که به صورت دو فاز وارد الکتروموتور می شود دچار اتصال شود ، باعث می شود که الکتروموتور بسوزد .

 

 

روش صحیح برای اتصال برق کمپرسور باد پیستونی با الکتروموتور ۳ فاز :

به طور کلی کمپرسور هوا پیستونی که ظرفیت ۳۵۰ لیتر به بالا دارند شامل الکتروموتور ۳ فاز هستند . نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که نوسانات برق به شدت به الکتروموتور ۳ فاز صدمه می زنند .

پس حتما برای کمپرسور هوا پیستونی خود یک تابلو برق که مجهز به کنترل فاز هست بگیرید .

 

 

آموزش نحوه اتصال کمپرسور پیستونی ۳ فاز به تابلو برق :

ما در این قسمت قصد داریم برای شما نحوه اتصال الکتروموتور و کلید اتوماتیک کمپرسور به اجزای تابلو برق را برایتان توضیح می دهیم .

  • با یک کابل برق دو رشته اتصال بین کلید اتوماتیک ( کلید تنظیم فشار کمپرسور ) و ترمینال فرمان تابلو برق را بر قرار کنید.
  • سپس با یک کابل برق سه رشته الکتروموتور  کمپرسور را به کنتاکتور تابلو برق متصل کنید.
  • در انتهای یک کابل برق چهار رشته از تابلو تقسیم کارخانه وارد تابلو برق کرده سه رشته فاز را به کلید منیاتوری تابلو برق متصل کنید و یک رشته سیم نول را به ترمینال آبی زیر کلید مینیاتور متصل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید