آیا می دانید در صورت عدم استفاده از اینورتر کمپرسور هوا چه ضررهایی متحمل می شوید ؟

کمپرسور باد اسکروسازان

با استفاده از اینورتر ، راندمان و طول عمر کمپرسور هوا اسکرو را افزایش دهید علاوه بر این کاهش قابل توجهی در میزان مصرف انرژی و هزینه های برق خواهید داشت .

 

به طور کلی الکتروموتورهایی که توان زیادی دارند امکان  ON و OFF کردن آنها نیست و از طرفی چون فرآیند کاری به صورت load و unloadمی باشد هنگامیکه unload کمپرسور هوا روشن است و دریچه ورودی بسته است تا وقتی که کاهش فشار نداشته باشید این پروسه ادامه دارد که در این وضعیت تقریبا ۶۰% آمپر نامی موتور بی جهت مصرف می شود که به مرور موجب استهلاک دستگاه و لوازم مربوطه می شود .

از آنجاییکه کمپرسور هوا در زمان load  و unload دچار ضربه های شدید می شود این ضربه های شدید به مرور موجب می شود که طول عمر کمپرسور اسکرو بخصوص روتور و استاتور و بلبرینگ ها کاهش پیدا کند . که با نصب درایو و تنظیمات آن با عملکرد PID کنترل ، زمان unload دستگاه را حذف کرده و به نسبت دبی مصرفی ،حجم هوادهی کمپرسور را تغییر می دهیم .

 

 

نحوه روغن کاری در کمپرسور اسکرو (oil inject)از طریق فشاری است که در مخزن سپریتور ایجاد می شود هست . این مکانیزم باعث پاشش روغن در Air End میشود . از آنجاییکه این فشار در مخزن سپریتور هنگام Unload به حداقل خود می رسد باعث می شود که روانکاری قطعات چرخشی و سایشی هواساز به نحوه صحیحی صورت نگیرد و با گذشت زمان موجب فرسوده شدن زودتر از موعد قطعه ها می شود .

هنگامیکه راه اندازی از طریق درایو انجام می شود بخاطر اینکه استارت به نرمی صورت می گیرد ، جلو وارد شدن ضربه به واحد مکانیکی ، سیم پیچ های موتور و … را می گیرد و آسیبی نمی بینند .

با نصب PID بر روی کارکرد اینورتور فشار سیستم تا حدممکن ثابت می ماند که این امر باعث ثابت شدن عمل کرد دستگاه ها می شود که از هوای فشرده استفاده می کنند.
با کاهش دور air end متناسب با دبی مصرفی خط کمپرسور در دمای پایین تر از حالت معمول کار میکند و باعث کاهش زمان کارکرد فن خنک کن رادیات می شود. با نصب اینورتور بر روی الکتروموتور Power Factor آن برابر با یک می شود و با افزایش راندمان موتور و حذف بار راکتیو دیگر نیازی به در نظر گرفتن خازن برای این دستگاه نمی باشد.
اینورتور با دارا بودن ایتم های کنترلی فراوان محافظت بسیار بالایی در مقابل اتفاقات احتمالی در مقابل الکتروموتور دارد.

کمپرسور هوا اسکرو دارای دو نوع خشک oil free و روغنی oil inject هستند :

کمپرسور اسکرو مدل oil free همانطور که از نامش مشخص است کاملا خشک بوده و هیچ گونه روغنی ندارد این کمپرسور بدون روغن کاربرد فراوانی در صنایع دارویی و غذایی دارد به علت اینکه روغن به این کمپرسور اسکرو وارد نمی شود این مدل از کمپرسورهای اسکرو نمی توانند دور بالایی را تحمل کنند . حداکثر فشار را تا ۳ بار دارد یعنی هوای خروجی ۳ برابر هوای ورودی کمپرسور افزایش فشار می یابد.

کمپرسور اسکرو مدل oil inject همانطور که از نامش پیدا است روغن به طور مداوم و پیوسته به برینگ ها و نیز خود پیچ تزریق می شود . مزیت کمپرسور اسکرو روغنی اینکه روغن موجود موجب کمتر شدن اصطکاک می شود و درجه حرارت کمپرسور پایین می آید . این مدل از کمپرسور اسکرو می تواند به راحتی دور بالایی را تحمل کند و کارایی خیلی بیشتری در مقایسه با مدل کمپرسور اسکرو بدون روغن دارد و اکثراً فشار ۸ بار را دارند یعنی فشار هوای خروجی ۸ برابر هوای ورودی است ولی گاهی این نوع کمپرسورها را تا فشار ۱۳بار نیز می رسانند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید